پروژه های شاخص

انواع سقف شیروانی

اکنون برخی از انواع متریال ساخت سقف شیب‌دار را در زیر پوشش می‌دهیم:

1- شینگل (Shingle)

سقف شیروانی شینگل

این سقف یکی از رایج ترین مواد ساخت بام شیروانی است که سال‌هاست کاربرد دارد، اما اگر مواد کارآمدتر و بادوام‌تری در دسترس باشد، این سقف کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. شینگل مقرون به صرفه است و در رنگ‌های زیادی ساخته می‌شوند که به جذابیت نمای ساختمان می‌افزاید. به خاطر داشته باشید که شینگل در مقایسه با گزینه‌های جایگزین مانند فلز، سفال یا سنگ هزینه بیشتری را در طول زمان به همراه دارد، زیرا به مرور زمان نیاز به جایگزینی دارد. سقف شیروانی شینگل معمولاً در هر جایی از 30-20 سال با نگهداری منظم دوام می‌آورد. ناگفته نماند، این متریال سقف کمک می‌کند تا احتمال بروز نشت در بام ساختمان کاهش یابد.

2- فلز (Metal)

سقف شیروانی فلزی

یکی دیگر از انواع سقف شیروانی ویلا که در مناطق مستعد آتش‌سوزی بسیار محبوب است، سقف فلزی است.. سقف‌های شیروانی فلزی تقریباً بدون نیاز به تعمیر و نگهداری بوده و به طرز خارق‌العاد‌ه‌ای بادوام هستند. همچنین به دلیل قابلیت‌های ساختاری عالی، در برابر ضربه مقاوم هستند و بسته به نوع فلز مورد استفاده، نزدیک به 40 تا 80 سال ماندگاری دارند. در حالی که سقف‌های فلزی نسبت به سقف‌های شینگل گران‌تر هستند، اما دوام بیشتری دارند و بسیار عمر می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود بام شیب‌دار فلزی به عنوان سقف‌هایی با سرمایه‌گذاری بلند‌مدت و به صرفه شناخته شوند. ناگفته نماند، فلز مورد استفاده اغلب ورق گالوانیزه است.

3- چوب (Wood)

سقف شیروانی چوبی

سقف‌های شیروانی چوبی همان‌طور که از نام‌شان پیداست، از چوب ساخته شده‌اند. این نوع سقف در عین زیبایی، ظاهری طبیعی و سازگار با محیط زیست دارد. سرو نوع بسیار خوبی از چوب است که می‌توان از آن برای بام ویلا استفاده کرد، زیرا در عین قوی بودن باعث کاهش مصرف انرژی نیز می‌شود. این نوع چوب به دلیل روغن‌های طبیعی که دارد، باعث می‌شود سقف شما در برابر پوسیدگی و آفات مقاوم باشد و مدت طولانی عمر کند. سقف‌های چوبی برای مناطقی که مستعد آتش‌سوزی هستند مناسب نیستند. آنها به طور معمول در حدود 25-35 سال دوام دارند، گاهی اوقات با نگهداری منظم و در مناطقی با شرایط معتدل عمر طولانی‌تری خواهند داشت.

4- سفال (Clay)

سقف شیروانی سفالی

یکی دیگر از انواع سقف شیروانی ویلا که در شمال ایران بسیار محبوب است، از سفال ساخته می‌شود. با اینکه برخی از سقف‌های سفالی از رس ساخته شده‌اند، اما برخی دیگر نیز از مواد سیمانی یا بتنی تولید می‌شوند. سقف سفالی فقط باید در قالب‌بندی سقف محکم شوند تا بتواند وزن سنگین‌تری را تحمل کنند. این سقف‌ها به طور معمول 100+ سال عمر می‌کنند زیرا دچار پوسیدگی در شرایط آب و هوایی مرطوبت نمی‌شوند. همچنین از نظر دوام، مقاوم در برابر آب بوده و نگهداری آن نسبتاً آسان است. تنها نکته منفی آن که سنگین‌ترش نسبت به دیگر متریال‌های بام است، که می‌تواند فرآیند نصب را پیچیده و وقت‌گیر کند. با این حال، ترک‌خوردگی می‌تواند مسئله‌ای جدی برای این نوع سقف‌ها باشد، بنابراین باید هنگام اجرای این سقف مراقبت‌های لازم را در نظر گرفت.

5- سنگ لوح (Slate)

سقف شیروانی سنگ لوح

سنگ لوح یکی از بهترین متریال‌ها در ساخت سقف شیروانی ویلا است. اگر می‌خواهید خانه شما ظاهری گران و کلاسیک داشته باشد، پس سنگ لوح بهترین انتخاب است. شکل و فرم این سنگ، سبکی شبیه به خانه‌های فرانسوی و انگلیسی دارد و به ویلا شما جلوه‌ای باشکوه می‌بخشد. سنگ لوح می‌تواند به مدت یک قرن دوام داشته باشد، بنابراین احتمالاً نیاز نخواهد بود آن را در طول عمر خود بازسازی کنید. متأسفانه، سنگ لوح می‌تواند در اثر شرایط نامساعد جوی مانند تگرگ آسیب ببیند. همچنین ممکن است در هنگام قدم زدن بر روی آن، به راحتی بشکند، بنابراین ضروری است در اجرا و نصب آن دقت لازم را به خرج دهید.

نظری دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.